Mieszkaniec Ełku stracił prawie 200 tyś. złotych. Uwaga na oszustwa

Mieszkaniec Ełku stracił prawie 200 tyś. złotych. Uwaga na oszustwa

Takich telefonów było w powiecie ełckim wczoraj sporo… 67-latek usłyszał chwytającą za serce historię, że siostra potrzebuje dużo pieniędzy, żeby uniknąć kary więzienia za spowodowania poważnego wypadku. Chcąc pomóc, przekazał blisko 200 tys. złotych nieznanemu mężczyźnie.

Telefon z prośbą o pomoc najczęściej odbierają starsze osoby posiadające aparaty stacjonarne. Rozmówca podszywa się pod członka rodziny, policjanta lub prokuratora. Często przekazuje telefon innej osobie, która uwiarygadnia zmyśloną historię. Taki scenariusz może być zmieniany i dopasowywany do sytuacji. Finalnie chodzi o przekazanie pieniędzy.

Taki telefon odebrał mieszkaniec Ełku. Usłyszał chwytającą za serce historię o wypadku swojej siostry. Oszust, podający się za policjanta, przekonywał że są potrzebne pieniądze, by uchronić ją przed więzieniem. 67-latek razem ze innym członkiem rodziny, kierowani chęcią pomocy, przygotowali posiadane oszczędności. Podali swój adres i przekazali pieniądze nieznanej osobie. Było to blisko 200 tys. złotych.

Mężczyzna po pewnym czasie zadzwonił do swojej siostry i wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, bo siostra nie miała żadnego wypadku.

Pamiętajmy – prawdziwi policjanci NIGDY nie żądają przekazania pieniędzy.

Koniecznie upewnijmy się, że nasi seniorzy o tym wiedzą. Przestępcy w rozmowie wywierają silną presję. Ważne, aby zapewnić seniorów, że gdy niespodziewana rozmowa schodzi na temat ich oszczędności, mogą się w każdej chwili rozłączyć. Zwykle – już po jakimś czasie – oszukani seniorzy sami orientują się w sytuacji.

Dlatego prosimy o pomoc w dotarciu do osób starszych. Wspólnie przestrzegajmy seniorów z sąsiedztwa i rodziny przed oszustami i metodami ich działań.

Źródło: Komenda miejska Policji w Ełku

Previous Kosztowna podróż autobusem
Next Piesza wędrówka po bezdrożach

Może to Ci się spodoba

Zatrzymany w Krakowie obywatel Rumunii oszukał kilkanaście firm na terenie UE i Turcji

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali pięćdziesięcioletniego obywatela Rumunii, który posługując się fałszywymi dokumentami wyłudził pieniądze od kilkunastu osób z Niemiec, Turcji, Włoch i Hiszpanii.

18 urodziny zakończył w policyjnej celi i z zarzutami

Hucznie obchodzone 18 urodziny zakończyły się dla młodego ełczanina zatrzymaniem i zarzutami. Po imprezie urodzinowej, kompletnie pijany 18-latek zniszczył przypadkowy samochód, uderzając w niego metalową rurką. Usłyszał zarzut zniszczenia mienia

20-latek zatrzymany z narkotykami

Analiza i ciągłe monitorowanie środowiska związanego z handlem narkotykami przynosi efekty w postacie udaremniania wprowadzania ich do obrotu. Długotrwała praca policjantów z VIII Komisariatu Policji w Krakowie dotycząca rozpracowania środowiska

Imprezę zakończył w policyjnej celi

Policjanci doprowadzili do wytrzeźwienia 19-latka, który chodził po dachu budynku i zrzucał z niego dachówki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Kontrola drogowa „uderzyła” w narkotykowy biznes. 5 osób usłyszało zarzuty

We wtorek 11 kwietnia 2017 roku, w godzinach wieczornych policjanci z wydziału kryminalnego wielickiej komendy realizując materiały operacyjne zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi A3. Okazało się,  że pojazdem

Niepołomice. Mężczyzna zamówił narkotyki przez internet

Niepołomice – 9 lutego 2017 roku pracownik firmy kurierskiej podczas przepakowywania towaru na stanowisku weryfikacyjnym ujawnił uszkodzony pakunek, w którym znajdował się susz roślinny koloru brunatno-zielonego. Na miejsce został skierowany

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź