80 proc. Polaków skarży się na ból pleców
Osiem godzin w pracy w pozycji siedzącej, odpoczynek przed telewizorem, częste korzystanie z samochodu i dźwiganie zakupów mogą skutkować uciążliwymi bólami pleców. Z tym problemem może się zmagać nawet 8 na 10 Polaków. Zdaniem instruktorów remedium na te dolegliwości jest joga. Odpowiednio dobrane i prawidłowo wykonywane ćwiczenia to masaż dla kręgosłupa i mięśni.
Ze statystyk wynika, że 80 proc. osób doświadczyło bądź doświadcza bólu pleców. Szacuje się także, że mniej więcej jedna na pięć dorosłych osób cierpi na przewlekły ból, który trwa dłużej niż 3 miesiące. Najczęstszymi dolegliwościami są skrzywienia kręgosłupa, bóle w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym oraz przepukliny. Częstym problemem jest też słabo rozwinięta tylna część ciała (odcinek lędźwiowo-krzyżowy, mięśnie pośladkowe, tylna część ud), co utrudnia siady z prostymi plecami i powoduje bóle kręgosłupa.
– Ból pleców jest bardzo powszechnym zjawiskiem, a wręcz problemem społecznym w obecnych czasach. Ból pleców dotyka osoby przede wszystkim po trzydziestym roku życia, a nasila się między 41 a 50 rokiem życia. Są różne przyczyny bólu pleców, po pierwsze przebyte urazy kręgosłupa, schorzenia, a po drugie siedzący tryb życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Baranowska ze Szkoły jogi Halasana.
Osobom, które spędzają przy biurku 8–10 godzin dziennie i ich głównym środkiem transportu jest samochód instruktorzy polecają ćwiczenia jogi. Na kręgosłup szczególnie korzystnie wpływają asany. Dzięki czynnej pracy mięśni następuje jego wydłużanie i zwiększenie ruchomości we wszystkich płaszczyznach. Redukowane jest nadmierne napięcie stawów międzykręgowych i głębokich mięśni grzbietu.
– Osoby, które spędzają większość czasu, siedząc, często mają poskracane mięśnie nóg, zaokrąglone plecy, nadmiernie rozciągnięte mięśnie grzbietu i przykurczoną klatkę piersiową. Przykurczona klatka piersiowa wpływa na jakość oddechu, na zmniejszenie pojemności życiowej. Mogą się też pojawiać bóle w klatce piersiowej związane z nadmiernymi przykurczami, a z drugiej strony z nadmiernie rozciągniętymi mięśniami pleców, które kształtują gorset mięśniowy – tłumaczy Małgorzata Baranowska.
Na kręgosłup w sposób szczególny działają asany oparte o skręt, rotacje. Dzięki nim staje się on bardziej elastyczny w płaszczyźnie poprzecznej, poprawia się jego ukrwienie i następuje masaż korzeni nerwowych. Podobnie działają pozycje wyprostne, czyli wygięcia w tył. Przede wszystkim działają one wzmacniająco na mięśnie przykręgosłupowe.
– Dzięki ćwiczeniom jogi, które są dosyć statyczne i wysiłkowe, można pobudzić mięśnie głębokie przykręgosłupowe, zwiększyć ruchomość stawów międzykręgowych i dostarczyć więcej krwi do krążków międzykręgowych, które tworzą budulec kręgosłupa. Dzięki takim ćwiczeniom zakończenia nerwowe w obrębie kręgosłupa są pobudzane, więc krótko mówiąc, ćwiczenie jogi to taki masaż dla pleców i kręgosłupa – podkreśla Małgorzata Baranowska.
W przypadku osób, które cierpią z powodu przewlekłego bólu pleców, najlepiej sprawdza się joga dla kręgosłupa.
– Te zajęcia łączą wiele stylów jogi, przede wszystkim bazując na jodze Iyengara, która jest nazwana także jogą terapeutyczną, rehabilitacyjną. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa nie może być ćwiczeń nadmiernie dynamicznych i obciążających. Dobrym pomysłem jest także wykorzystywanie drabinek, ponieważ w trakcie wszystkich ćwiczeń, podczas których osoba robi zwis na drabinkach, kręgosłup jest wydłużany, odciążany, wzmacniane są mięśnie okalające kolumnę kręgosłupa i dzięki temu dolegliwości bólowe ustępują – wyjaśnia Małgorzata Baranowska.
Żeby poczuć efekty, powinniśmy ćwiczyć przynajmniej raz w tygodniu, a maksymalnie trzy razy w tygodniu.
Może to Ci się spodoba
Frekwencja na meczach Ekstraklasy rośnie o 10 proc. rocznie.
Spotkania polskiej Ekstraklasy przyciągają coraz więcej widzów – wynika z raportu „Piłkarska liga finansowa” Deloitte. Średnia frekwencja na meczu ligowym to 9 tys. kibiców. Większe zainteresowanie przekłada się na wyższe przychody
Ełcki maraton pieszy na orientację ZMARZLINA
Zmarzlina (8 stycznia 2022 r.) to zimowa impreza rekreacyjno-turystyczna w Ełku. Marsze na orientację odbywają się na dwóch trasach, tj. 25 i 50 km. Obowiązuje opłata startowa. Baza maratonu –
Trening Rowerowej Stolicy Polski
Ruszył oficjalny trening w ramach Rowerowej Stolicy Polski. Potrwa on do 21 maja. Każdy, kto chce wziąć udział w inicjatywie powinien pobrać darmową aplikację „Aktywne Miasta”. Trening stanowi przygotowanie do
Park Wodny – zmiana godzin otwarcia
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku informuje, że od 1 września (środa) następuje zmiana godzin otwarcia miejskiej pływalni. Od środy (1 września 2021 r.) Park Wodny otwarty będzie w godzinach:
Nabór wniosków na stypendia sportowe
Do końca czerwca w Urzędzie Miasta Ełku można składać wnioski o przyznanie stypendiów za szczególne osiągnięcia sportowe na II półrocze 2023. Wnioski na nagrody i wyróżnienia przyjmowane są przez cały
Pozostałe stypendia sportowe wręczone
Dzisiaj (3 września) prezydent Eku Tomasz Andrukiewicz wręczył stypendia sportowe zawodnikom, którzy byli nieobecni podczas sierpniowego spotkania oraz przyznał dodatkowo jedną nagrodę sportową. Uroczystość wręczenia stypendiów sportowych odbyła się 26
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!